Länsigöötanmaanpystykorvat ovat kuuluneet elämääni vuodesta 1988

Ensimmäinen gööttipentueeni syntyi vuonna 1990. Silloin alkanut matka tämän ainutlaatuisen rodun parissa jatkuu edelleen tuoden joka päivä iloa elämääni.

 

Kansainväliset muotovaliot

 

TK 1 KANS MVA FIN MVA EST MVA LV MVA LTU MVA RUS MVA ESTV-03 S MVA N MVA POHJ MVA EEVV-10 JAXONVILLE GANDALFIINA 

KANS MVA FIN MVA LV MVA EST MVA FIN AVA FIN TVA V-00 EUVV-06 ESTV-00 S MVA JAXONVILLE ELOISA ELISA

TK 1 TK2 KANS MVA FIN MVA N MVA EST MVA RUS MVA BLR MVA LV MVA LTU MVA BALT MVA SE MVA POHJ MVA BLRV-07 RKFV-08 JAXONVILLE KERTA KAIKKIAAN

KANS MVA FIN MVA LV MVA EST MVA LTU MVA BALT MVA  S MVA DK MVA BL MVA POHJ MVA BALTV-07 JAXONVILLE KAPPAS VAAN

C.I.B. FI MVA EE MVA LV MVA BY MVA BALT MVA JAXONVILLE MATTI MAINIO

C.I.B FI MVA SE MVA EE MVA LT MVA EEW-09 LTW-11 JAXONVILLE KUMMAN KAA

C.I.B. TK1 FI MVA NO MVA SE MVA POHJ MVA EE MVA BL MVA JAXONVILLE MAIJA POPPANEN

C.I.B.  FI MVA LV MVA LT MVA HeW-10 JAXONVILLE NÄKIS VAAN

(C.I.B.) PMJV-09 EEV-10 EEV-11 BALTV-10 FI MVA EE MVA LT MVA JAXONVILLE NIPPA NAPPA

 

 

Suomen ja muiden maiden muotovaliot

 

FIN MVA FIN AVA JAXONVILLE ARAGORN

FIN MVA JAXONVILLE BALLERINA

FIN MVA JAXONVILLE DOMINO

FIN MVA PMV-97 JAXONVILLE ELEGANT ELSA

FIN MVA JAXONVILLE GREMLIINA

FIN MVA JAXONVILLE GARMALDA

FI MVA JAXONVILLE HESSU HURMURI

FIN MVA JAXONVILLE JOPAS JOTAKIN

FIN MVA S MVA EE MVA LT MVA ESTV-09 LTW-11 JAXONVILLE KUMMAN KAA

FIN MVA N MVA JAXONVILLE KIPIN KAPIN

FIN MVA JAXONVILLE KAS KUMMAA

LUX JUN CH BE CH BEW-09 JAXONVILLE MILLA MAGIA

FI MVA N MVA JV-09 JAXONVILLE NANO NANO

FI MVA LV MVA LT MVA HEW-10 JAXONVILLE NÄKIS VAAN

FI MVA JAXONVILLE LEO LOTTOVOITTO

FI MVA JAXONVILLE PRIIMA PIMU

FI MVA JAXONVILLE PAULA PUNAPIPPURI

FI MVA JAXONVILLE PEGGY PIKSELI

FI MVA JAXONVILLE NAMI NAMI

FI MVA JAXONVILLE PIA PITKÄHÄNTÄ

FI MVA JAXONVILLE Q-MA KALLE

 

 

Agilityvaliot

 

FIN MVA FIN AVA JAXONVILLE ARAGORN

KANS MVA FIN MVA LV MVA EST MVA FIN AVA FIN TVA V-00 EUVV-06 ESTV-00 S MVA            

JAXONVILLE ELOISA ELISA

 

 

Tottelevaisuusvaliot ja TOKO:n koulutustunnukset

 

KANS MVA FIN MVA LV MVA EST MVA FIN AVA FIN TVA V-00 EUVV-06 ESTV-00 S MVA                           

JAXONVILLE ELOISA ELISA

TK1 TK2 Jaxonville Kerta Kaikkiaan

TK1, TK2 Jaxonville Maija Poppanen

TK2 Jaxonville Gandalfiina

 

 

Sert, Cacib, vara-sert ja-tittelivoittajat, joilla ei ole ko valiotitteliä

 

JAXONVILLE ANYARA

JAXONVILLE AFORISM

JAXONVILLE CANDY

JAXONVILLE ERIK DANNESON (2 x sert)

JAXONVILLE FRODO REPPULI

JAXONVILLE IDYLLI ILLI (2x sert)

JAXONVILLE JESTAS SENTÄÄN

JAXONVILLE LEORA LEIMAHDUS

BALTJV-07 EEV-09 JAXONVILLE LARS LINSSILUDE

(2xCacib, 2x Sert Virosta 1x Suomesta), ROP

JAXONVILLE OOTAS VAAN Sert, VSP

JAXONVILLE LEA LAPPULIISA Sert, VSP

JAXONVILLE SIITÄ VAAN Sert                                           JAXONVILLE SILLÄ SILMÄLLÄ Sert                                  JAXONVILLE SILLÄ SIISTI Vara-Sert

 

 

Muuta menestystä

 

BALTJV-07 EEV-09 Jaxonville Lars Linssilude

EEJW-11 Jaxonville Q-Liz Vaan

Agilityn ykkösluokassa kilpailee tällä hetkellä

Jaxonville Lea Lappuliisa

Agilityn kolmosluokassa kilpailevat tällä hetkellä

Jaxonville Kippari Kalle

Jaxonville Kerta Kaikkiaan

Jaxonville Maija Poppanen

TOKO:n ykkösluokassa kilpailee

Jaxonville Lea Lappuliisa

TOKO:n kakkosluokassa kilpailee

Jaxonville Kerta Kaikkiaan

Jaxonville Maija Poppanen

 

       
Paimennustaipumustestatut

Jaxonville Hessu Hurmuri

Jaxonville Kerta Kaikkiaan

Jaxonville Kumman Kaa

Jaxonville Leora  Leimahdus

Jaxonville Leo Lottovoitto

Jaxonville Maija Poppanen

Jaxonville Matti Mainio

Jaxonville Näkis Vaan

Jaxonville Nippa Nappa

Jaxonville Nami Nami

Jaxonville Nano Nano

Jaxonville Ootas Vaan

Jaxonville Pekka Pelimies

Jaxonville Pelle Peloton

Jaxonville Paula Punapippuri

Jaxonville Peggy Pikseli

Jaxonville Q-Liz Vaan

Jaxonville Q-Ma Kalle

Jaxonville Q-Luisa Liisa

Jaxonville Q-Lu Ville

   

Jalostustarkastetut ja jalostukseen käytettäväksi hyväksytyt kasvattini.

Kivesvikaisia ei ole hyväksytty tietenkään jalostuskäyttöön, mutta jos niillä olisi kivekset laskeutuneet nekin olisivat muilta  osiltaan hyväksytyt

n 1993 Jaxonville Aforism SF00932/91
n 1993 Jaxonville Anyara SF00931/91
u 1993 Jaxonville Aragorn SF00930/91
n 1993 Jaxonville Ballerina SF05403/92
n 1997 Jaxonville Elegant Elsa FIN27307/94
n 1995 Jaxonville Eloisa Elisa SF27309/94
n 2001 Jaxonville Gandalfiina FIN25224/99
n 2001 Jaxonville Garlmalda FIN25227/99
u 2007 Jaxonville Hessu Hurmuri FIN28236/00
n 2007 Jaxonville Kappas Vaan FIN17418/05
n 2007 Jaxonville Kas Kummaa FIN17420/05
n 2007 Jaxonville Kerta Kaikkiaan FIN17416/05
n 2007 Jaxonville Kumman Kaa FIN17417/05
u 2007 Jaxonville Lars Linssilude FIN35238/06
u 2007 Jaxonville Leo Lottovoitto FIN35240/06
u 2007 Jaxonville Leora Leimahdus FIN35241/06
n 2009 Jaxonville Jopas Jotakin FIN39369/03

n 2010 Jaxonville Priima Pimu FI21540/09

n 2010 Jaxonville Paula Punapippuri FI21541/09

u 2010 Jaxonville Pelle Peloton FI21537/09 (kivesvikainen)

u 2010 Jaxonville Pekka Pelimies FI21536/09 (kivesvikainen)

n 2010 Jaxonville Pia Pitkähäntä FI21538/09

n 2010 Jaxonville Peggy Pikseli FI21539/09

u 2010 Jaxonville Matti Mainio FIN32007/07

n 2010 Jaxonville Niinpä Niin FIN48388/08

n 2010 Jaxonville Nippa Nappa FIN48387/08

n 2010 Jaxonville Näkis Vaan FIN48386/08

n 2010 Jaxonville Ootas Vaan FIN61014/08

n 2010 Jaxonville Nami Nami FIN48391/08

u 2010 Jaxonville Nano Nano FIN48385/08

n 2011 Jaxonville Maija Poppanen FIN32008/07

 

 

   
           
  KASVATTAJALUOKAT  

Valitettavasti en ole aikaisemmin älynnyt merkata muistiin kasvattajaluokkien menestyksiä, mutta kerään tähän nyt mitä muististani ja vuosikirjoista löytyy. Mieleenpainuvinta ovat ne kolme kertaa, jolloin olen esittänyt ryhmän rodun kotimaan pääerikoisnäyttelyssä.

Rauma KR 3.8.2003 KAS 2 KP

Rauma KR 21.5.2006 KAS 1 KP

Pori KV 1.7.2006 KAS 1

Suomen Erikoisnäyttely 2006   KAS 2 KP

Ruotsin Pääerikoisnäyttely 2007 ROP-KASVATTAJA

Suomen Erikoisnäyttely 2007

Ruotsin Pääerikoisnäyttely 2008 ROP-KASVATTAJA

Suomen Erikoisnäyttely 2008

Rauma 22.2.2009 RYH KAS 1 KP ROP-KASVATTAJA BIS-2

Rauma KR 23.5.2009 KAS I KP ROP-KASVATTAJA

Suomen Erikoisnäyttely 2009 KAS 4 KP

Turku KV 28.11.2009 KAS 1 KP ROP-KASVATTAJA

Helsinki KV 12.12.2009 KAS 2 KP

Helsinki KV 13.12. KAS 2 KP

Suomen Erikoisnäyttely 2010

Suomen Erikoisnäyttely 2011 ROP-KASVATTAJA

Ruotsin Pääerikoisnäyttely 2012 ROP-KASVATTAJA

Suomen Erikoisnäyttely 2012 KAS 2 KP

 

 

 

Lilian Hanniste, Viro

Hanne Laine Jensen, Tanska

Richard Beauchamp, Meksiko

Anita Whitmarsh, Ruotsi

Göran Bodegård, Ruotsi

Ewa Nielsen, Ruotsi

Ligita Zake, Latvia

Rita Reyniers, Belgia

Christopher Millard, UK

Annika Ulltveit-Moe, Ruotsi

Henrik Söeborg, Tanska

Soile Bister, Suomi

Rosie Peacock, UK

Anna Uthorn, Ruotsi

Bo Skalin, Ruotsi